در اولین جلسه شورای اداری شهرستان بویراحمد مطرح شد

کناری: اگر آیت‌الله رفسنجانی (ره) نبود، چه بلایی سر کشور می‌آمد / فرماندهی واحد در بحران نداریم / مدیران کت و شلوار در روزهای بحرانی / سیلی سیل بر مسوولان / لزوم تدوین آمایش امکانات در بویراحمد

۰

اولین جلسه شورای اداری شهرستان بویراحمد امروز (چهارشنبه 21 فروردین  98) به ریاست شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد در محل این فرمانداری برگزار شد.
شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد در این جلسه ابتدا با تبریک روز پاسدار و روز جانباز و همچنین تبریک اعیاد شعبانیه، گفت: امریکای منهزم نیروهای خدوم سپاه پاسداران ما را ترویست خواند و البته جمهوری اسلامی در اقدامی قاطعانه ارتش آمریکا و نیروهای نظامی آن را در آسیای غرب تروریست خواند.
کناری در ادامه به سیل و بارندگی‌های اخیر در شهرستان بویراحمد گریزی زد و از همه تشکر و قدردانی کرد و گفت: بارندگی‌های اخیر خوب مدیریت شد و همه دستگاه‌های خدماتی، نظامی، قضایی، بیمارستان‌ها، بخش خصوصی، همه و همه پای کار بودند و یک سیل 1400 میلیمتری در شهرستان بویراحمد را کنترل کردند و البته نباید غافل شویم.
وی در ادامه گفت: مردم ما در صحنه‌های مختلف انقلاب آبرو داری کردند و در این بارندگی‌های اخیر و سیل آبرو داری کردند. با همه این شرایط ادوات و ماشین آلات و کمک‌های مردمی استان به طرف استان‌های دیگر رفت. و حدود 300 میلیون تومان از ادارات و نهادها برای کمک به مناطق سیل زده جمع آوری شد.
وی گفت: از شهرداران ویژه تشکر می‌کنم از شهرداری مادوان و یاسوج به حدی پای کار بودند که ما دیگر از شهرها خیالمان راحت بود و بیشتر ما در روستاها بودیم. قبلاً می‌گفتند ما به خرداد پر حادثه عادت کرده‌ایم اما من می‌گویم به نوروزهای پر حادثه عادت کردیم. فشارهای زیادی بر روی مردم هست. خسارت جانی کم بود اما خسارت‌های زیاد مالی به مردم وارد شده است. و نباید این خسارت‌هایی که بر مردم وارد شده، نادیده گرفته شود. آقای استاندار هر روز چند بار با بنده تماس می‌گرفتند و پیگیر مسائل شهرستان بودند و تأکیدشان این بود که مردم در مضیقه نباشند. و ما در لحظه با بخش خصوصی و پیمانکاران تفاهم نامه منعقد می‌کردیم که راه‌های ارتباطی مسدود نمانند و حقیقتاً هم پای کار بودند.
وی افزود: در محورهای اصلی ما مشکلات خاص نداشتیم و جاده شیراز-یاسوج که در شرایط عادی چند ماه زمان می‌برد، در چند روز جمع شد.
فرماندار بویراحمد در ادامه به سیل اشاره کرد و می‌گوید: سیل، سیلی خوبی به مسوولان زد و در حاشیه رودخانه‌ها ما ساخت و ساز کردیم، طرح زدیم، گلخانه ایجاد کردیم. لذا دستگاه‌های مربوطه باید پای کار باشند و نباید اجازه ساخت و ساز غیرمجاز دهیم و ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه این مشکلات را به وجود آورند. البته من فرماندار هم به عنوان رئیس شورای حفاظت از آب باید نظارت کنم و آب منطقه‌ای و سایر دستگاه‌ها هم باید کمک کنند تا بساط ساخت و سازهای غیرمجاز جمع آوری شوند.
وی در ادامه یادی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی(ره) کرد و گفت: یاد کنیم از مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی که اگر این سدها نبود چه اتفاقاتی در استان و کشور ما می‌افتاد. قطعاً اگر سد بالا دستی آماده بود و آبگیری می‌کرد ما در پایین دست مشکل نداشتیم.. ما وقتی به بعضی از روستاها می‌رویم و مثلاً به روستای پریکدان رفتیم و می‌گفتیم شما چرا در بستر رودخانه‌ها خانه ساختید، می گویند بنیاد مسکن مجوز داده‌اند. بنابراین دستگاه‌ها و مردم باید دقت لازم و نظارت داشته باشند و از ساخت و سازهای غیرمجاز خودداری شود. رئیس جمهور محترم گفته‌اند که امسال سال آزاد سازی طبیعت بود و باید آن را به فال نیک گرفت.
مقام عالی دولت در شهرستان بویراحمد در ادامه به شعار امسال نوروزی مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد و گفت: در بحث شعار سال که رونق تولید است و مقام معظم رهبری همیشه نگاه جهانی به مسائل دارند و باید این نامگذاری در حد شعار باقی نماند و باید شاهد رونق تولید باشیم. رونق تولید باید در کنار مسائل امنیتی و نظارتی دیده شوند.
در ادامه شاهرخ کناری فرماندار بویراحمد به موضوع مهمی هم اشاره کرد و گفت: آمایش از امکانات خدمات داشته باشیم و اگر این آمایش را داشته باشیم در شرایط بحرانی بهتر می‌توانیم تصمیم بگیریم، در همه جلسه این موضوع را تذکر می‌دهم، امکانات تان را بسیج کنید و بعد آگاه سازی و فرهنگ سازی کنید و آماده مقابله با بحران‌ها باشید. من جمله بحران آتش سوزی که در تابستان با آن درگیر هستیم.
وی تصریح کرد: ما در بحران‌ها، فرماندهی واحد نداریم، گاهی در بحران‌ها یکی با کت و شلوار می‌آید و یکی با لباس‌ دیگری می‌آید. باید فرماندهی واحد در ستاد بحران شهرستان داشته باشیم.
فرماندار بویراحمد در ادامه از جمعیت هلال احمر خواست تا در سطح شهر یاسوج، محلی برای اسکان اضطراری مشخص شود تا برای این مکان آب، برق و گاز فراهم شود.
کناری در پایان از گردشگری، آموزش و پرورش، از کارخانه‌های مختلف به ویژه کارخانه مارگون، دستگاه‌های خدماتی، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها قدردانی کرد و گفت: از تعاون روستایی تشکر می‌کنیم که عملکرد خوبی در بحث توزیع میوه شب عید داشت و ما تا دیروز در غرفه‌ها میوه شب عید داشتیم.

گزارشگر: نوروز کمایی
گزارش تصویری: سید علی صفدر فروزنده

آخرین اخبار