فرماندار بویراحمد: وضعیت مدارس روستاهای اطراف یاسوج اسفناک است

فرماندار بویراحمد  صبح امروز به همراه مدیر کل نوسازی مدارس کهگیلویه و بویراحمد و رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد از مدارس ابتدایی مناطق مهریان، بله‌زار و مادوان یاسوج بازدید کردند.

سید محمدکاظم نظری، آشنایی و مشاهده مشکلات آموزشی مدارس ابتدایی این مناطق و تلاش جهت رفع آنها را از مهم‌ترین اهداف این بازدید عنوان کرد.

فرماندار بویراحمد با بیان ینکه فاصله ی این مناطق تا مرکز شهر فاصله زیادی نیست، گفت: اما با این وجود وضعیت آموزشی و رفاهی در این مدارس واقعا اسفناک و غیر قابل تحمل است.

وی، تعداد دانش‌آموزان در حال تحصیل منطقه مادوان را حدود ۳۶۰ نفر عنوان کرد و بیان داشت: این دانش‌آموزان در فضای مسکونی غیر استاندارد که حتی امکانات اولیه و ضروری مانند سرویس بهداشتی را هم ندارد، تحصیل می‌کنند.

این مسوول عدم وجود وسایل گرمایشی، آبخوری، میز و صندلی و امکانات آموزشی را از دیگر مشکلات این مدارس بیان کرد و گفت: گاهی گفتن «وضعیت خوب نیست یا اسفناک است» به تنهایی عمق فاجعه را توصیف نمی‌کند بلکه باید از نزدیک این موارد دیده و لمس شود.

نظری با بیان اینکه این مناطق در زمینه آموزشی با مشکلات جدی رویرو هستند، یادآور شد: فضایی جهت ساخت کتابخانه در مادوان وجود دارد که اکنون چند سال است ناتمام مانده است.

فرماندار بویراحمد ادامه داد: در صورت امکان از این فضا استفاده کرده و بخشی از آن را به ساخت فضای آموزشی برای تحصیل اختصاص دهیم.

وی بر توجه و حمایت خیرین، بنیادهای نوسازی و مسوولان جهت رسیدگی و تامین فضای آموزشی مناسب تحصیل در این مناطق تاکید کرد و گفت: توجه و تامین فضای فیزیکی برای این دانش‌آموزان یکی از برنامه‌های مهم است.

این مسوول با اشاره به اینکه مجتمعی برای فضای آموزشی در این مناطق در نظر گرفته شد اما به دلیل عدم وجود اعتبار لازم مدت ۸ سال بلاتکلیف مانده است، خاطرنشان کرد: اعتبارات شهرستانی جوابگوی این کار نبوده و باید از اعتبارات ملی و استانی به این کار اختصاص داده شود.

فرماندار بویراحمد دانش‌آموزان را سرمایه و آینده‌سازان جامعه عنوان کرد و بیان داشت: باید زمینه تحصیل این قشر به گونه‌ای فراهم شود که بتوانند توسعه اجتماعی و اقتصادی آینده جامعه را رقم بزنند.

 

آخرین اخبار