فرماندار بویراحمد: مشارکت مردم لازمه حفظ محیط زیست است/ کارخانه بازیافت زباله بایدراه اندازی شود

جلسه بررسی واتخاذ تصمیم نهایی در خصوص وضعیت سایت دفع پسماند دوپشته دشتروم یاسوج به ریاست فرماندار بویراحمد وبا حضور اعضای کارگروه پسماند شهرستان وجمعی از مردم روستاهای دشتروم در محل فرمانداری بویراحمد برگزار شد.
محمد کاظم نظری در این جلسه که با حضور مردم برگزار شد اظهار داشت: ساماندهی وضعیت دفع زباله در مرکز استان از سالهای قبل بنا به دلایل مختلف به تعویق افتاده است وضرورت دارد هر چه سریعتر نسبت به این مهم اقدامات لازم واساسی صورت بگیرد.
فرماندار شهرستان بویراحمد گفت: فارغ از درست یا غلط بودن مکان یابی اولیه سایت وبا توجه به انباشت زباله در دوپشته دشتروم، شاید بتوان گفت برای هزاران سال این مکان به زباله آلوده شده وچاره ای جز ساماندهی ومدیریت صحیح این فضا نداشته باشیم.
نظری با بیان اینکه در سال گذشته اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان برای ساماندهی پروژه دفع زباله یاسوج اختصاص دادیم، گفت: متاسفانه به دلایل مختلف تا کنون از آن اعتبار به خوبی استفاده نشده است.
رئیس کارگروه پسماند شهرستان بویراحمد ادامه داد: بحث پسماند شهریاسوج وسایت دوپشته دشتروم مبحث تازه وجدیدی نیست که کسی از آن خبر نداشته باشد وعلارغم جلسات متعدد ومصوبات مختلفی که در این زمینه وجود دارد هنوز ره به جایی نبرده است ومغفول مانده است.
فرماندار بویراحمد راه اندازی کارخانه کمپوست را تنها راه برون رفت از این وضعیت عنوان کرد وگفت: علاوه بر تغییروضعیت دفع زباله به روش مدرن وصنعتی، ایجاد اشتغال وبهبود وضعیت بهداشتی وزیست محیطی از دیگر مزایای آن خواهد بود.
فرماندار از شهرداری یاسوج خواست تا هرچه سریعتر نسبت به درج آگهی وتحویل زمین به سرمایه گذار جهت ایجاد کارخانه کمپوست اقدام نمایند.
وی افزود: با توجه به همکاری خوب ومشارکت مردم منطقه دشتروم برای احداث سایت وکارخانه دفع زباله، همچنین جبران خسارات احتمالی به مردم آن منطقه، تلاش میشود تمام نیروهای کار مورد نیاز کارخانه از مردم وجوانان جویای کار در منطقه ی دشتروم بکار گیری شوند.
مکان یابی ومحل سایت دفع زباله دشتروم در سال 1372 صورت گرفته است که تا کنون بصورت سنتی حجم زیادی از زباله های شهرستان بویراحمد در این مکان جمع آوری و دفع شده است.
سایت دشتروم تنها مرکز دفع زباله در پایتخت طبیعت وشهر یاسوج است که مشکلات زیادی را برای محیط زیست،مردم ومسئولان ایجاد کرده است.

آخرین اخبار