۱۰ میلیارد ریال به طرح ساماندهی دفن زباله دوپشته دشتروم اختصاص یافت

کد خبر: ۳۶۵۲۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ – ۱۰:۲۵

گروه اجتماعی: فرماندار بویراحمد گفت: ۱۰میلیارد ریال از محل تبصره ۶ بند «و»بودجه برای اجرای طرح ساماندهی دفن زباله منطقه دوپشته دشتروم در این شهرستان اختصاص یافت.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از کهگیلویه و بویراحمد، سیدمحمدکاظم نظری، فرماندار بویراحمد امروز، ۲۳ مهرماه اظهار کرد: مجری طرح ساماندهی دفن زباله در دو پشته دشتروم به مساحت ۱۶ هکتار، شهرداری مادوان است.
مادوان از شهرهای تازه تاسیس در کنار شهر یاسوج است.
قرار است شهرداری مادوان در مدت یک ماه، عملیات ساماندهی سایت دو پشته شامل فنس‌کشی، جاده دسترسی و ساختمان مدیریت و همچنین حفر ترانشه را انجام دهد.
شهردار مادوان قول داده است ظرف یک ماه و طبق برنامه زمان‌بندی شده مرحله نخست این طرح را به اتمام برساند تا مشکلات فعلی دفن زباله به حداقل برسد.
نظری با اشاره به آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی دفن زباله دوپشته دشتروم، تاکید کرد: اجرای این طرح علاوه بر تغییر وضعیت دفن زباله در منطقه دوپشته دشتروم بویراحمد از سنتی به مدرن و صنعتی، بهبود شرایط بهداشتی و زیست محیطی منطقه را به‌دنبال دارد.
وی افزود: اجرای این طرح برای ۱۵ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می‌کند.
فرماندار بویراحمد بیان کرد: مرحله دوم این طرح، کارخانه بازیافت زباله در دو پشته دشتروم در آینده نزدیک ساخته می‌شود.
نظری خاطرنشان کرد: کارخانه بازیافت زباله علاوه بر ساماندهی زباله‌ها، کود کمپوست و تولید خواهد کرد.
محل دفن زباله منطقه دوپشته دشتروم بویراحمد در سال ۱۳۷۲ مکان یابی شد و تاکنون زباله‌های تولیدی شهرستان بویراحمد به ویژه شهر یاسوج به‌صورت سنتی در آن جمع‌آوری و دفن می‌شود.
دفن زباله تولیدی شهر یاسوج و مناطق همجوار آن در دوپشته دشتروم به اذعان سازمان‌های ذیربط، مشکلات متعددی را برای محیط زیست و مردم منطقه ایجاد کرده است.
روزانه به طور میانگین ۲۴۰ تن زباله در منطقه دوپشته دشتروم دفن می‌شود که ۱۶۰ تن آن مربوط به شهر یاسوج و ۸۰ تن دیگر مربوط به حومه شهر است.
بر اساس بررسی‌های انجام شده ۶۰ درصد زباله‌های تولیدی در شهر یاسوج قابل بازیافت و تبدیل به کمپوست است.
سرانه تولید زباله در کشور ۸۶۰ گرم برای هر نفر است که این میزان برای هر نفر در کهگیلویه و بویراحمد یک کیلوگرم هست.
شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۳۰ هزار نفر جمعیت دارد
شهرستان بویراحمد با حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت، بزرگترین شهرستان در استان کهگیلویه و بویراحمد است.
منبع: ایرنا

آخرین اخبار