در نشست مشورتی با تشکلهای مردم نهاد مطرح شد:

فرماندار بویراحمد : دولت برای تدوین پیش نویس لایحه تشکلها ازهمه پیشنهادات استقبال می کند

جلسه مشورتی با تشکل های مردم نهاد به ریاست فرماندار بویراحمد در محل فرمانداری بویراحمد برگزارشد.
دولت قصد دارد لایحه ای برای تشکل های مردم نهاد تدوین کند و همین بهانه ای برای جمع شدن تشکل ها و ngo ها در فرمانداری بویراحمد شد تا پیشنهادات خود را ارایه برای ارایه پیش نویس لایحه ارایه دهند.
فرماندار بویراحمد در ابتدای این نشست گفت: مشکلات شهرستانها با هم متفاوت است پس در نشستهای مختلف از استانداری خواسته ایم که اعتبارات شهرستانها توسط خود شهرستان توزیع شود و امیدواریم این امر محقق شود.سید محمد کاظم نظری ادامه داد :45 هزار حاشیه نشین برای شهر یاسوج جمعیت زیادی است که مطمئنا مشکلات این مناطق هم به نسبت بسیار بالاست.
وی بیان داشت :بویراحمد را در سال 95 با 23 هزار نفر مهاجر در کشور به عنوان مهاجر پذیرترین شهرستان کشور معرفی شد و این بدان معناست که باید برای جمعیت مهاجران برنامه داشته باشیم.
وی تاکید کرد : در کاهش آسیب های اجتماعی و حتی ریشه یابی آنها تشکل های مردم نهاد نقش و جایگاه ویژه ای دارند اما قبل از هر چیز باید این تشکل ها طرح و برنامه های قوی برای حل مشکلات ارایه دهند.
وی اضافه کرد دولت برای تدوین لایحه تشکل ها پیشنهادات فرمانداریها را خواسته است و ما نیز تصمیم گرفتیم خود تشکلها را به صورت جدی به مشورت بگیریم تا پیشنهادها واقعی تر و کاربردی تر باشد.
نظری یادآور شد نظر همه در تدوین این لایحه حائز اهمیت است و نباید با این عنوان که ما در شهرستان کوچکی هستیم از زیر بار این موضوع شانه خالی کرد.
فرماندار ادامه داد: مشکلات شهرستانهای مختلف و حتی آسیب هایی که هر شهرستان اولویت دارد با شهرستان دیگر متفاوت است به همین دلیل هر پیشنهادی می تواند راهگشا باشد.وی از تشکل ها خواست هیات مدیره های واقعی تشکیل بدهند و جلسات منظم تشکیل دهند و گزارشات به فرمانداری ارایه دهند و اتکا خود را به دولت کم کنند.
نظری ادامه داد فلسفه وجودی تشکل ها انجام خدمات داوطلبانه و استفاده از ظرفیت های قانونی برای خدمت به مردم است اما برخی تشکل ها را ثبت می کنند و منتظرند دولت به آنها پول بدهد تا کار کنند در حالی که اگر قرار باشد دولت پول بدهد کارمندان دولت خود آن را انجام می دهند.
پیشنهاداتی که مورد موافقت قرار گرفت

در این نشست نمایندگان تشکل ها نیز پیشنهاداتی داشتند. امید سجادیان نماینده نهضت سبز زاگرس صدور مجوز برای تشکل ها از طریق مراجع مختلف را یکی از مشکلات تشکل ها دانست و گفت: پیشنهاد می شود مجوز تشکل ها همه از یک درگاه واحد مثل وزارت کشور صادر شود .وی ادامه داد: مکانیزم قوی و شفافی برای بررسی فعالیت های گذشته سمن ها وجود ندارد و پیشنهاد می شود سیستمی تعریف شود که فعالیت حال و گذشته سمن ها را رصد کند.وی همچنین از اینکه کارمندان دولت تشکلهای برای خود ثبت کرده و پروژه ها را می گیرند نیز گلایه کرد.
عبدالله پور نماینده یکی از تشکل ها نیز از بروکراسی حاکم بر ثبت سمن ها گلایه کرد و گفت: اداره ثبت مسئولان تشکلها را ملزم به پرداخت هزینه پست می کند در حالی که واگذاری کار به پست هم هزینه را زیادتر می کند و هم زمان اتمام کاری که می تواند یک یا دو روز باشد گاه تا یک ماه افزایش می دهد.
جهانشاهی نماینده انجمن ضایعه نخاعی نیز از اینکه مسئولان آنها را به دنبال پروژه ها می فرستند و پس از طی همه مراحل اعلام می کنند گیر قانونی دارد ابراز ناراحتی کرد و گفت سیستمی تعرف شود که اگر کاری نباید انجام شود از همان ابتدا و پیش از صرف هزینه و زمان تکلیف آن مشخص شود.
عماد الدین اژدری نماینده یکی دیگر از تشکل ها نیز پیشنهاد داد برای همه تشکل های سندیکایی از جنس خود تشکل ها تشکیل شود که بتواند فعالیت سمن ها را ساماندهی و رصد کند .
در این نشست همه تشکل ها نسبت به مالیاتهایی که برخلاف قانون از آنها دریافت می شود همچنین هزینه های مبهمی که تامین اجتماعی از آنها در یافت می کند معترض بودند.
درنشست هم اندیشی دولت و تشکل های مردم نهاد برای تدوین پیش نویس لایحه قانون تشکل های مردم نهاد قرار شد ظرف یک هفته پیشنهادات جمع آوری شده و به وزارت کشور ارسال شود.

آخرین اخبار