در نشست با دهیاران بویراحمد مطرح شد

کناری: الان می‎‌گویم، فردا گلایه نکنید / بدون حساب و کتاب از روستا خارج نشوید / ۱۰۰ دهیاری که بی‌خیال بودجه‌اند / با ریال انحرافی به شدت برخورد می‌کنم

فرماندار بویراحمد گفت: دهیاران بدون حساب و کتاب از روستا خارج نشوند و حتماً بخشدار و یا فرمانداری و شورا را در جریان بگذارد.
شاهرخ کناری عصر روز چهارشنبه (۲۰ دی‌ماه) در نشست با دهیاران شهرستان بویراحمد با بیان اینکه دهیاران باید در طراز و شأن دولت اسلامی در روستاها حاضر شوند، اظهار کرد: انتظار مردم و مسوولان از دهیاران بسیار بالا است و در واقع دهیاران خط مقدم دولت در مناسبت‌ها، رویکردها و سایر موضوعات در روستاها هستند.
کناری افزود: دهیاران زبان گویای مردم و مسوولان هستند، هم زبان گویای مردم برای بیان مشکلات و هم زبان گویای نظام اسلامی برای بیان خدماتی که به مردم داده است.
فرماندار بویراحمد در ادامه با بیان اینکه چند صباحی در کنار هم می‌خواهیم کار کنیم، افزود: مواردی که بیان می‌کنم، حتماً دهیاران مورد توجه قرار دهند، دهیاران جایگاه و شأن خودشان را رعایت کنند. و حتی محیط کارش، بیان او، صحبت‌هایی که می‌خواهد در بین مردم روستاها انجام دهد، همه باید در شأن نماینده دولت و دهیاران باشد.
کناری پرهیز از حاشیه‌‌ها توسط دهیاران را ضروری دانست و گفت: از امروز برابر این مطالبی که با شماها مطرح می‌کنم، در خدمت شماها هستم و بعداً از من گلایه نداشته باشید.
وی با بیان اینکه خدمات دهیاران و تلاش‌ها آنها قابل قدردانی است، افزود: انتظارات باید دو سویه باشد، همانطوری که دهیاران از مسوولان ارشد شهرستانی و استانی انتظاراتی دارند، ما نیز از آنها توقعاتی داریم. یکی از مواردی که لازم است، بگویم، تنظیم بودجه سال ۹۷ دهیاران است، که باید تا پایان این ماه انجام بگیرد، اما از مجموع ۱۰۰ دهیاری که در این شهرستان فعالیت دارند، هیچ‌کدام تنظیم بودجه‌شان را انجام نداده‌اند.
کناری به تعیین تعرفه عوارض‌ها اشاره کرد و گفت: تا ۱۵ بهمن‌ماه فرصت داریم که تعرفه عوارض روستاها را مشخص کنید، و تا الان هیچ‌کدام از دهیاران این کار را انجام نداده است.
این مسوول اضافه کرد: ما باید در فضای منطقی و در یک چارچوب قانونی با هم کار کنیم، دهیارانی که نه بودجه و نه تعرفه عوارض‌ها را مشخص نکرده‌اند، پس چگونه می‌توان دیگر از ماها انتظاری داشته باشند.
وی در ادامه بیان کرد: باید زمان ورود و خروج دهیاران از محل کارشان مشخص باشد، حداقل فردی که در روستا است باید بداند که چه موقع دهیار در محل کارش است و چه موقع نیست. لذا از امروز ساعت کارتان در محل دهیاری نصب شود و ما قطعاً دهیاران را مورد نظارت و بازدید قرار دهیم
فرماندار بویراحمد با بیان اینکه گزارش روزانه دهیاران باید به فرمانداری ارسال شود، افزود: هر گونه انعقاد قرارداد با نیروی جدید باید منوط به تأمین اعتبار باشد و در یک چارچوب قانونی انجام بگیرد.
کناری تاکید کرد: گاهی دهیاران ما بین ادارات و بانک‌ها و سایر موسسات سردگردان هستند که باید خروج دهیاران از روستا با حساب و کتاب باشد، متأسفانه هیچ گونه حساب و کتابی گاهاً وجود ندارد. خواهشمندم که دهیاران سردگردان نباشند در بین راهروهای ادارات، و جاده‌ها و ..، ما حتماً رصد می‌کنیم.
وی گفت: واگذاری پروژه‌های عمرانی باید تابع حساب و کتاب باشد، و باید از پروژه‌ها به طور مرتب نظارت و سرکشی شود و توقع ما از دهیاران این است. و کم‌کاری‌ها را تذکر دهد.
فرماندار بویراحمد گفت: دهیاران ما نباید کاری انجام دهند که فردا بخواهند پاسخگوی سازمان‌های بازرسی و نظارتی باشند.
کناری اضافه کرد: اگر ریالی از اعتبارات دهیاران انحراف پیدا کند، و یا خدای نکرده به جیب فلان کارمند بخشداری و یا فرمانداری برود، بدون شک او باید پاسخگوی نهادهای نظارتی و بازرسی باشد و دیگر آن دهیار از نظر من عزل شده است و به هیچ وجه نباید پا به فرمانداری بگذارد. و شاید ما هم برخورد شدیدتری نسبت به سایر دستگاه‌ها با او داشته باشیم.
وی تصریح کرد: حتماً این مطالب را پیگیری خواهم کرد.

آخرین اخبار