در شورای حفاظت از منابع آبی مطرح شد

50 روستای بویراحمد با تانکر آبرسانی می شوند

فرماندار شهرستان بویراحمد در سومین جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان به ریاست استاندار با اعتراف به اینکه تاکنون مسئولان برای شرایط تنش آبی هیچگونه ساز و کاری ارائه نکرده اند، گفت.: در شهرستان بویراحمد و دنا ۲/۲ دهم میلیارد مترمکعب روان آب وجود دارد و نیاز شهرستان بویر احمد ۴۵۰ میلیون متر مکعب است که تاکنون تخصیصی به بویراحمد داده نشد.
رئیس شورای حفاظت از منابع آب بویراحمد گفت: اگر اراده‌ای برای آبگیری سد شاه قاسم در سال گذشته می بود هیچ گونه مشکلی برای آب شرب و کشاورزی وجود نداشت و روستاهای اقماری و حاشیه ای شهر یاسوج از نعمت آب کشاورزی برخوردار بودند.
وی با بیان اینکه از سال ۸۹ اعتبارات به صورت قطره‌چکانی به این پروژه از طریق اعتبارات شهرستانی تزریق شد و با وجود ذخایر آبی نزدیک و خط انتقال نیمه کاره، برای آبگیری سد هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
فرماندار بویراحمد با تأکید بر اینکه مشکل معارضات اجتماعی برای آبگیری سد شاه قاسم نباید به حال خود رها شود اظهار داشت: بخشی از مشکلات تنش آبی موجود را می توانستیم از طریق سد شاه قاسم برطرف کنیم.
فرماندار شهرستان بویراحمد گریزی به مشکلات امنیتی با موضوع آب زد و گفت عدم کنترل منابع آب شرب، شکستگی و فرسودگی لوله های خط انتقال آب که باعث هدر رفت آب می شود، وضعیت پلمب سر چشمه‌ها مواردی است که باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرند.
کناری در بخش دیگری از سخنان خود به بوی بد و نامطبوع تصفیه خانه آب یاسوج اشاره کرد و گفت برخی از محلات مرکز استان از این موضوع به شدت گلایه مند و معترض هستند.
فرماندار تصریح کرد: در راستای همین موضوع مکان مناسبی با هماهنگی منابع طبیعی محیط زیست و آب و فاضلاب پیش بینی شده است که در صورت تامین اعتبار لازم برای ساخت حوضچه جاذب این مشکل برطرف خواهد شد.
رئیس شورای حفاظت از منابع آب بویراحمد افزود: با وجود ۷۳ هزار مشترک شهری و ۱۷ هزار مشترک روستایی در شهرستان بویراحمد متأسفانه انشعابات غیر مجاز و استفاده از آب شرب در کشاورزی تنش آبی موجود را تشدید کرده است و ۵۰ روستا ی شهرستان بویراحمد از طریق تانکر آبرسانی می شوند.

آخرین اخبار