هفت ماه با سکانداری کناری در بویراحمد/فرازهاوفرودهای فرماندارجوان در بویراحمد/رازهای سکوت کناری چیست؟

عملکرد فرماندار بویراحمد زیر ذره بین صبح زاگرس؛

هفت ماه با سکانداری کناری در بویراحمد/فرازهاوفرودهای فرماندارجوان در بویراحمد/رازهای سکوت کناری چیست؟

 

هفت ماه از سکانداری فرماندار جوان در بویراحمد می گذرد فرمانداری که همه منتظر آمدنش در این منصب بودند، اما برخی از سخن ها نشان از سکوت معنا دار وی می دهد که باید دانست راز این سکوت چیست.

*بریده جراید-به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،شاهرخ کناری،فرمانداری که برخی او را فرمانداری جوان بعد از غریب پور فرماندار دوران اصلاحات برای شهرستان دنا قلمداد می کنند و هرچه به جلو تر می رویم به این موضوع بیشتر می رسیم که فرماندار بویراحمد باید چگونه باشد .

کناری را شاید بسیاری از مسئولان در فرمانداری دنا و بویراحمد بشناسند،فرماندارجوانی که در اویل دولت یازدهم به سمت معاون برنامه ریزی یاری پور فرماندار اسبق بویراحمد انتخاب شد و با نشست ها و سخنان خودش در بین مردم و طوایف بویراحمد با اقبال خوبی روبه شد ولی به یکباره به دلیل برخی موضوعات و اتفاقات پیش آمده بین فرمانداراسبق و کناری وی از معاونت برنامه ریزی فرمانداری بویراحمد عزل شد.

 

برخی عزل کناری ازفرمانداری بویراحمد توسط یاری پور را یک گل به خودی دانستند،موضوعی که باعث شد اختلاف نظرها بین یاری پور و زارعی نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی بیش از اندازه شکر آب شود و به قیمت برکناری یاری از فرمانداری و آمدن شخصی به نام نظری در فرمانداری بویراحمد شود.

سید محمد کاظم نظری معاون فعلی سیاسی امنیتی استاندار و فرماندار پیشین بویراحمد زود توانست اقبال زارعی و برخی از سیاسیون چپ گرای شهرستان بویراحمد را به خود جلب کند،شخصی که شاید نزدیکی وی به موسوی نماینده اسبق بویراحمددر مجلس شورای اسلامی باعث انتخاب دوباره زارعی در بویراحمد شد.

هرچند که برخی سیاسیون به این فکر بودند که بعد از رفتن یاری پور از فرمانداری بویراحمد سکان این فرمانداری به کناری جوان سپرده میشود، اما به یکباره تغیر دیدگاه سیاسی آقای نماینده باعث شد که نظری به مدت سه سال این سکان را بر عهده بگیرد و خوش اقبالی خوبی برای آقای نماینده داشته باشد.

در این مدت کناری  توانست با سکوت خود و موضع نگرفتن در این باره در پازل سیاسی سیاسیون خودی نشان دهد و بعد از کش وقوس های فراوان با حکم خادمی استاندار پیشین به ریاست پدافند غیر عامل استان درآید،اما هنوز برخی از افراد چپ گرا فرمانداری بویراحمد و یا حتی دنا را بعد از رفتن تاج امیری زیبنده وی می دانستند؛موضوعاتی که حتی کناری که در سیاست آبدیده شده بود نسبت به آنها واکنشی نشان نمیداد.

دولت یازدهم برای کناری به پایان رسید و کسی هنوز خبر از فرماندار شدن و یا نشدن وی مخابره نمی کرد تا اینکه بعد از پیروزی دولت دوازهم در انتخابات و گمانه زنی ها در مورد فرمانداران جدید باز هم نام کناری از قرعه بیرون آمد و به دست گرفتن دو سکان فرمانداری دنا و بویراحمد به وی پیشنهاد شد.

با آمدن احمدی به استانداری کهگیلویه وبویراحمد سیاسیون گمان از این می دادند که فرماندارانی بر این مسند ها تکیه خواهند زد که همگام با استاندار باشند و بتوانند با وی همکاری بی شائبه داشته باشند و استاندار به عنوان رأس مدیریت بتواند بر تفکرات و تصمیم گیرهایشان ناظر باشد، موضوعی که نشان از این می دهد که بیشتر فرمانداریهای استان با این تفکرات بیشتر از همه به حاشیه سکوت رانده شده اند.

 

در اوایل آمدن احمدی به استانداری خبر از تحول عمده در بین معاونان وی شنیده شد که رفتن سه معاون اصلی عمرانی، سیاسی و حتی امور اقتصادی پیش از همه بود، بعد از شنیدن رفتن نظری به معاون سیاسی استانداری گمانه زنی در موردآمدن کناری به فرمانداری بویراحمد به دلیل تفکرات نزدیک وی به نظری و حتی نماینده مردم بویراحمد در مجلس بیشتر از همیشه شد و کناری توانست بعد از چندین سال انتظار سکان مدیریت فرمانداری بویراحمد را به دست گیرد، انتصابی که برخی از سیاسیون چپ گرا، این پست را چهار سال قبل زیبنده وی می دانستند.

کناری جوان که به دنبال نشان دادن قابلیت های خود در مستندبزرگترین فرمانداری استان کهگیلویه وبویراحمد بود،سعی کرد در طول این چند ماه بیشتر از همه حواشی را از این فرمانداری دور و فضای کاملاً آرام را بر آن احاطه کند.

هرچند کناری در این هفت ماه کمی از بار انتقاد از فرمانداری بویراحمد کاست و با همان تیم مدیریتی نظری سعی درآرام کردن جو موجود در شهرستان کرد، اما برخی از انتصابات شائبه برانداز وی در انتخاب مشاورانش برخی امید ها را از وی روی برگرداند.

شاید بتوان زمان سکانداری کناری در فرمانداری بویراحمد را یکی از سخت ترین مدیریت هایش دانست، مدیریتی که با سقوط هواپیمای ای تی آر یاسوج و حتی تنش های آبی در دامان دنا،مسئله انتقال آب تنگه کبوتری مهریان زلزله های پیاپی یاسوج و حتی احداث پتروشیمی بویراحمد و مسئله واگذاری پارک بزرگ جنگلی به وزارت نفت به اوج خود رسیده است.

امروز برخی بر این باورند تعاملات کناری با رسانه ها و حتی دیگر تفکرات سیاسی و طایفه ای در این شهرستان سمت و سویی خوبی ندارد و همین موضوع به پاشنه آشیلی برای وی در مورد برخی موضوع گیری ها بدل شده است.

همین موضوع باعث شده که آیا توانسته است اقبال سیاسیون از جمله قشر مخالف و از جمله موافقان خود را برای برچیده کردن برخی از مشکلات در فرمانداری بویراحمد رفع کند یانه .

امروز برخی بر این باورند که کناری باید در برخی از موضوعات از جمله انتقال آب تنگه کبوتری، مسئله احداث تفرجگاه وزارت نفت در پارک جنگلی و حتی پتروشیمی بویراحمد بیشتر از همه نقش ایفا می کرد، موضوعی که هنوز به عینه شاهد آن نبوده ایم.

از طرف دیگر هنوز در این شهرستان طرح های عمرانی انچنانی که بتواند بیلان کاری این فرماندار جوان را نشان دهددیده نشده، هرچند پل 16 ساله بشار با کم کاریهای زیادی به بهره برداری رسید، اما برخی از مسئولین هرکدام آن رابه نام خود سند زدند.

افتتاح نشدن بیمارستان شهید جلیل، برخی لجام گسیختگی ها در مرکز استان،  عملی نشدن پروژه تله کابین بشار، و حتی افتتاح موزه باستان شناسی و عدم موضع گیری خوب آقای فرماندار در این زمینه نیز مزیدی بر این علت هاست.

 

شهرستان بویراحمد که امروز به عنوان بزرگترین شهرستان استان از آن یاد می شود دارای بافتی سنتی و حتی قبیله ای و طایفه ای بوده که همین موضوع باعث شده که برخی از مشکلات در یاسوج رنگ بوی طایفه ای بگیرد که در این  زمینه باید هنر فرماندار جوان را سنجید که کناری باید در این زمان خودی از خود نشان دهد و این موضوعات را مرتفع کند.

آنچه که امروز باید بیشتر به آن توجه کرد؛بی حاشیه بودن فرمانداری بویراحمد در زمان زمام داری کناری است، سکانداری که نشان داده در زمان مدیریت در پدافند غیر عامل استان بسیاری از فوت و فن های مدیریت را آموخته و با دنیای سیاست مدیران بیشتر آگاه است،پس باید در زمان حال از مدیریت بحران خود بیشتر استفاده کند، تا رنگ و بومی فرمانداری بویراحمد به سمت و سوم مطالبه بیشتر سوق پیدا کند.

حال باید ببینیم که مردم شهرستان بویراحمدو شهر یاسوج مرکز استان چه نمره ای را به فرماندار جوان خود می دهند وآیا از عملکرد وی در زمان زمام داریش در قلمرو فرمانداری بویراحمد راضی هستند یا نه؟

*بریده جراید

آخرین اخبار